Uppfödare


Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Norrland.

Norrland

Heinie’s
Ann-Sofie Gradin
Adress: Skoträsk 21, 921 95 Blåviksjön
Tel: 0950-330 39, 070 581 70 21
E-post: kennelheinies@gmail.com

 

Lagoms
Susanne Jensen
Adress: Alviksvägen 400, 975 93 Luleå
Tel: 0920-804 02, 070-568 82 69
Hemsida: http://www.norfolk.se
E-post: lagoms@norfolk.se

 

Lobeiro’s
Lena & Bill Lindgren
Adress: Gryssjön 30, 915 97 Bygdeå
Tel: 070-583 57 53
Hemsida: http://www.lobeiroskennel.com
E-post: lobeiroskennel@hotmail.com

 

Thundersnest’s
Anette Isaksson och Dan Andersson
Adress: Tansjärv 53, 956 99 Överkalix
Tel: 0727157885, 0727493006
0727157885
E-post: bruksarn.ai@gmail.com
Hemsida: http://thundersnest.webnode.se

 


Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Svealand.

 

 

Svealand

Gerfelli’s
Diana Stoll
Adress: Fäbodgränd 26, 175 45, Järfälla
Tel: 08-580 350 21
Hemsida: http://www.gerfellis.se
E-post: diana_gerfellis@hotmail.com

 

Guestling
Susann Björkfäll
Adress: Hermelinsvägen 5, 146 37 Tullinge
Tel: 08-778 22 77
Hemsida: http://www.kennelguestling.se
E-post: susann.b@spray.se

 

Jiffy
Tony & Heléne Ericsson
Adres: Brovallsvägen 10, 184 94 Åkersberga
Tel: 08-664 01 06
Hemsida: http://www.norfolkterriers.eu
E-post: helene@norfolkterriers.eu

 

Lantlollan’s
Boel & Lars Johansson
Adress: Lilla Isåsen 441, 696 93 Aspabruk
Tel: 0583-504 29, 070-534 67 44
Hemsida: http://lantlollans.dinstudio.se
E-post: lantlollans@telia.com

 

Rackartuss
Monica Lindsjö
Adress: Slåttervägen 2R, 141 70 Segeltorp
Tel: 070-425 43 90
Hemsida: http://www.kennelrackartuss.se
E-post: monica@kennelrackartuss.se

 

Stummelbol
Gunilla Jansson
Adress: Stummelbol, 747 94 Alunda
Tel: 0174-133 81
Hemsida: http://stummelbol.dinstudio.se
E-post: stummelsbol@telia.com

 

Wegas Corner
Lotta Roos
Blekerivägen 6, 611 57 Nyköping
076-722 19 43
Hemsida: http://wegascorner.se/index.html
E-post: kontakt@wegascorner.se

 


Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Götaland

 

Götaland

April Star
EvaLotte Landström
Adress: Karstorp, 574 74 Ramkvilla
Tel: 0474-602 55, 070-156 42 18
Hemsida: http://www.aprilstar.dinstudio.se
E-post: aprilstars89@gmail.com

 

Bellabus
Susann Teigen
Murum Riset 102, 523 99 Hökerum
Mobil: 070-7678825.
Hemsida: www.kennelbellabus.n.nu
E-post: teigen.susann@telia.com

 

Clewellyn
Carina Etander
Enerhogen 65, 471 62 Höviksnäs
070-24 24 581
Hemsida: clewellyn.123minsida.se
E-post: carina.etander@telia.com

 

Gabnor
Karin Gabrielsson
Adress: Emil Strandbergs väg 7, 429 33 Kullavik
Tel: 031-93 22 01
Hemsida: http://gabnor.se
E-post: karinhgabrielsson@gmail.com

 

Getrilla
Blanka Rutberg
Adress: Assarhusavägen 110, 247 36 Södra Sandby
Tel 046-576 07, 0705-93 09 84
E-post: rutbergs@telia.com

 

Hidcotes
Lill Williscroft
Adress: Rexius Väg 5, 43933 Onsala
Tel: 0706-58 90 57
Hemsida: http://www.hidcotes.com
E-post: lill.williscroft@hotmail.com

 

Klintagummans
Dorrit Ricketts
Adress: Kyrkbacken 3, 265 31 Åstorp
Tel: 042-572 48, 0702-49 66 35
Hemsida: http://klintagummans.se
E-post: dorrit.ricketts@telia.com

 

Marboängens
Gun Sköld
Adress: Larsgatan 14, 511 65 Skene
Tel: 0320-312 20, 0738-24 59 78
Hemsida: http://marboangens.com
E-post: marboangenskennel@telia.com

 

Millgrove’s
Irene Samuelsson
Adress: Höga Kvarnhagen, 519 96 Fotskäl
Tel: 070 6663752
Hemsida: http://www.millgroves.dinstudio.se
E-post: irene_samuelsson@telia.com

 

Mistily’s
Christina Daniels
Adress: Ljungvägen 5, 342 60 Moheda
Tel: 0472-710 90, 070-268 56 43
Hemsida: http://www.rmh.nu/mistilys/frames_s.htm
E-post: c-hr-dan@hotmail.com

 

Smalltowns
Birgitta Jegenberg
Adress: Tälla Drothem, 614 92 Söderköping
Tel: 0739-30 69 79
Hemsida: http://smalltownskennel.com
E-post: smalltownskennel@gmail.com

 

Suffix
Eva Ramner
Kyrkvägen 8
37331 Nättraby
tel 0708849211 eller 0455-49211
Hemsida www.suffix.se
E-post eva.ramner@telia.com

 

Topcorners
Lisbeth Svensson
Adress: Vråbovägen 32, 439 34 Onsala
Tel: 0300-603 71, 0702-17 58 93
E-post: svensson.lisbeth@yahoo.se

 

Wamba
Bittan Andersson Frindberg
Adress: Rosenhill, 614 92 Söderköping
Tel: 0768-18 78 55
Hemsida: http://wamba.se/
E-post: Wamba@telia.com

 

Vedhygge
Ingela Nilsson
Adress: Ignaberga 7079, 281 92 Hässleholm
Tel: 044-709 62
E-post: vedhygge@hotmail.com

 

Västervångs
Birgitta Ernblad
Adress: Västervångsvägen 3, 237 91 Bjärred
Tel: 046-29 18 49
Hemsida: http://www.vastervang.com
E-post: familjen.ernblad@telia.com


Om uppfödarlistan

Medlem med kennelnamn får gratis stå med om denne har registrerat någon kull under de tre senast föregående kalenderåren eller under innevarande kalenderår. För övriga medlemmar med kennelnamn gäller att valpkull ska vara planerad (tiken parad).

Uppfödare rekommenderas delta på minst varannan av klubbens avelskonferenser. Avelskonferenser är planerade till 2017, 2019 och 2020 (revidering av RAS).