Uppfödare


Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Norrland.

Norrland

Heinie’s
Ann-Sofie Gradin
Adress: Skoträsk 21, 921 95 Blåviksjön
Tel: 0950-330 39, 070 581 70 21
E-post: kennelheinies@gmail.com

Knebergets kennel
Malin och Fredrik Forsberg
Adress: Degerbergsvägen 67, 97596 Luleå
Tel: 070 334 70 10, 070 347 75 60
E-post: malin7611@gmail.com  

Lagoms
Susanne Jensen
Adress: Alviksvägen 400, 975 93 Luleå
Tel: 070 568 82 69
Hemsida: www.norfolk.se
E-post: lagoms@norfolk.se

 


Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Svealand.

Svealand

Beauty Bells
Jessica Hamrin
Smedjevägen 1. 78542 Mockfjärd
Tel: 076-8212410
E-post: Chihuahua@beautybellskennel.se

Clumme
Marianne Wahl
Adress: Hadevägen 32, 818 95 Hedesunda
Tel: 070-286 93 97
E-post: marianne@hadeholm.se 

Gerfelli’s
Diana Stoll
Adress: Litslena, Fiskvik 17, 74951 Grillby
Tel: 08-580 350 21
Hemsida: http://www.gerfellis.se
E-post: diana_gerfellis@hotmail.com

Guestling
Susann Björkfäll
Adress: Bälsås 3133, 716 91 Fjugesta
Tel: 08-778 22 77
Hemsida: http://www.kennelguestling.se
E-post:  susann.bjorkfall@gmail.com

Jiffy
Heléne Eriksson
Brovallsvägen 10, 184 94 Åkersberga
Tel: 070-866 45 44
Hemsida: www.jiffy.se
E-post: helene@jiffy.se

Lantlollan’s
Boel & Lars Johansson
Adress: Lilla Isåsen 445, 696 93 Aspabruk
Tel: 0583-504 29, 070-534 67 44
Hemsida: http://lantlollans.dinstudio.se
E-post: lantlollans@telia.com’

Krasivis
Elisabet Engström
Adress: Nyckelövägen 19, 725 92 Västerås
Tel: 070-654 94 59
E-post: bettigabetty50@gmail.com

Melrocks
Cecilia Aletorn
Adress: Fröjas väg 29, 149 33 Nynäshamn
Tel: 073-593 02 50
E-post: kennel.melrocks@gmail.com
Instagram: Instagram.com/kennel_melrocks

Rackartuss 
Monica Lindsjö
Adress: Domherrevägen 3, 141 72 Segeltorp
Tel: 070-425 43 90
Hemsida: http://www.kennelrackartuss.se
E-post: monica@kennelrackartuss.se

Ryegate’s
Annica Wehinger Redlund
Kvinnersta Sörgården, 635 02 Eskilstuna
Tfn 070-791 97 31
Hemsida: www.ryegates.kennelsida.se
Mail: kennelryegates@gmail.com

Stummelbol
Gunilla Jansson
Adress: Stummelbol, 747 94 Alunda
Tel: 0174-133 81 mobil 070-653 10 02
Hemsida: http://stummelbol.dinstudio.se
E-post: stummelsbol@telia.com

Wicklewood’s 
Inga Lill Sandqvist
Adress: Holmvägen 21, 194 35 Upplands Väsby 
Tel: 070-368 33 89 
E-post: wicklewoods@gmail.com 

Av Lapplänning, via Wikimedia Commons

Sverigekarta, Götaland

Götaland

April Star
EvaLotte Landström
Adress: Karstorp, 574 74 Ramkvilla
Tel: 0474-602 55, 070-156 42 18
Hemsida: http://www.aprilstar.dinstudio.se
E-post: aprilstars89@gmail.com

Clewellyn
Carina Etander
Norra Grössbyn 111, 444 94 Ucklum
070-24 24 581
Hemsida: clewellyn.123minsida.se
E-post: carina.etander1@telia.com

Hidcotes
Lill Williscroft
Adress: Rexius Väg 5, 43933 Onsala
Tel: 0706-58 90 57
Hemsida: http://www.hidcotes.com
E-post: lill.williscroft@hotmail.com

Millgrove’s
Irene Samuelsson
Adress: Höga Kvarnhagen, 519 96 Fotskäl
Tel: 070 6663752
Hemsida: http://www.millgroves.dinstudio.se
E-post: irene_samuelsson@telia.com

Trollkarlens
Gilla Freyschuss
Adress: Ånetorp Eketorp 1, 595 94 Mjölby
Tel: 070-637 66 10
Hemsida: www.trollkarlenskennel.se
E-post: gillafrey@hotmail.com 

Trollängen
Anette Erlandsson
Enslöv Björkäng 172, 313 95 Åled
Epost: anette.erlandsson@telia.com
Tel: 070-593 90 66

Västervångs
Birgitta Ernblad
Adress: Västervångsvägen 3, 237 91 Bjärred
Tel: 046-29 18 49
Hemsida: http://www.vastervang.com
E-post: familjen.ernblad@telia.com


Om uppfödarlistan

Medlem med kennelnamn får gratis stå med om denne har registrerat någon kull under de tre senast föregående kalenderåren eller under innevarande kalenderår. För övriga medlemmar med kennelnamn gäller att valpkull ska vara planerad (tiken parad).

Uppfödare rekommenderas delta på minst varannan av klubbens avelskonferenser. Avelskonferenser är planerade att ske årligen med revidering av RAS (Rasspecifik AvelsStrategi) 2020.